Përgatitja e mësuesve parashkollorë në Shqipëri – Situata aktuale dhe rekomandime për përmirësimin e cilësisë në sistemin e përgatitjes fillestare

Studimi bazohet në një analizë tërësore të situatës aktuale të sistemit të edukimit parashkollor dhe atë të përgatitjes së mësuesve parashkollorë në Shqipëri. Gjatë studimit u përcaktuan fushat kryesore për përmirësim brenda sistemit, në harmoni edhe me prioritetet e Ministrisë së Arsimit dhe të Shkencës e përvijuar në Strategjinë e Arsimit Parashkollor 2005-2015 si edhe në studime krahasuese në nivel ndërkombëtar dhe kryesisht në procesin e Bolonjës.

Programi i ri i popozuar për sistemin e përgatitjes së mësuesve parashkollorë, synon pajisjen e mësuesve me njohuritë, shprehitë dhe vlerat e nevojshme për një arsim më të mirë të fëmijëve, të bazuar në standarde dhe tregues të matshëm të rezultateve.

Programi i ri ofron një mundësi në studimet universitare, pasi përgatitja e deritanishme është në nivele tejet të pakënaqshme. Programi i ri do të shërbejë edhe si një model në hartimin e programneve të tjera të degëve të mësuesisë, si ato për arsimin bazë e më tej dhe në të njëjtën kohë do të ndihmojë këto fakultete në lehtësimin dhe qartësimin e procedurave për akreditimin e tyre. Procesi i Bolonjës bën të mundur që mbi këtë bazë të ngrihen më pas kurset e studimit të ciklit të dytë dhe të tretë për këtë kategori të mësuesve duke kontribur në përmirësimin cilësor të tyre.

Programi i ri, i shoqëruar me modelet kurrikulare mbi bazën e pikëve kredite sipas sistemit ECTS, do të jetë një mjet i vlefshëm për stafin e universiteteve që të hartojnë kurse mbi bazën e një modeli të tillë. Standardet në përgatitjen e mësuesve do të jenë udhërrëfyes për universitetin i cili do të bazohet në rezulatet në përfundim të kurseve të studimit.  Studimi e konsideron përgatitjen e mësuesve parashkollorë si pjesë integrale e sistemit të trajnimit të mësuesve. Për realizimin e këtij studimi punoi Dr. Bardhyl Musai, Profesor i Asociuar, si edhe një grup ekspertësh të arsimit parashkollor dhe të arsimit të lartë.

Financimi i studimit u bë nga UNICEF, programi i kombeve të bashkuara për fëmijët.