Ne sjellim ndryshimin

Pėrgatitja dhe trajnimi i mėsuesve nė Shqipėri
Studimi u krye nė kuadrin e njė projekti me titull “Zgjerimi i zhvillimit profesional tė praktikantėve tė arsimit dhe praktikat e mėsimdhėnies/tė nxėnit nė vendet e EJL-sė” i koordinuar nga Qendra pėr Studime tė Politikės Arsimore nė Ljubljanė, Slloveni.
Ekipi kombėtar shqiptar ka synuar tė hartojė njė studim shterrues lidhur me mėnyrėn sesi sistemet e formimit tė mėsuesve para dhe gjatė shėrbimit funksionojnė nė praktikė, ēfarė planesh janė zhvilluar nėpėr fakultete, dhe institucionet pėrkatėse lidhur me tė ardhmen (e afėrt) deri mė tani, dhe e fundit, por jo mė pak e rėndėsishme, ēfarė mendojnė mėsuesit qė punojnė nėpėr shkolla lidhur me mėnyrėn aktuale tė funksionimit tė gjėrave dhe cilat janė nevojat e tyre reale nė kėtė fushė.
Ekipi shqiptar ka bėrė njė analizė krahasuese paraprake dhe, nė bazė tė kėtyre, u pėrpiluan njė numėr komentesh, korrigjimesh dhe amendamentesh tė cilat qenė shumė tė dobishme gjatė fazės pėrfundimtare tė raportit. Raporti kombėtar nga Shqipėria ėshtė pjesė e tėrė studimit i cili pėrfshin edhe 11 vende tė tjera tė rajonit.
Pėr realizimin e kėtij studimi punuan Dr. Bardhyl Musai, Profesor i Asociuar,  Dr. Milika Dhamo, Profesor i Asociuar, Dr. Edmond Rapti, Profesor i Asociuar, Dr. Petrit Muka Mjeshtėr kėrkimesh.
Financimi i studimit u bė nga Instituti pėr Shoqėri tė Hapur (OSI) nė kuadėr tė skemės RE: FINE (Resourcing Education: Fund for Innovations and Networking) – me kontributin e programit pėr Programit pėr Mbėshtetjen e Arsimit (Education Support Program) tė OSI-t nė Budapest dhe Agjencisė Zvicerane pėr Zhvillim dhe Bashkėpunim (Swiss Agency for Development and Cooperation). Shkarko materialin e plotė nė PDF.